Bieżące informacje

Nietrzeźwy kierował samochodem mimo orzeczonego zakazu

Data publikacji 06.04.2021

Blisko 1,9 promila alkoholu w organizmie miał 36-letni mieszkaniec powiatu kłodzkiego zatrzymany przez policjantów z Lądka Zdroju. Zatrzymany kierował pomimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów.

W ubiegłą niedzielę w nocy funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Lądku-Zdroju zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym. Mundurowi wyczuli od mężczyzny silną woń alkoholu. Badanie przeprowadzone przez policjantów tylko potwierdziło ich przypuszczenia. 36-latek miał w organizmie prawie 1,9 promila alkoholu. 

Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że kontrolowany kierujący ma orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów. Teraz 36-letni mieszkaniec powiatu kłodzkiego za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie ponownie przed sądem.

Za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości zgodnie z art. 178a kk grozi grzywna, ograniczenie wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Natomiast jeżeli nietrzeźwy kierujący był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego po alkoholu lub kierował samochodem w stanie nietrzeźwości podczas obowiązywania go zakazu prowadzenia pojazdów  mechanicznych, zagrożenie karą za to przestępstwo jest zwiększone i wynosi  od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.  

 

Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku

podinspektor Wioletta Martuszewska

 

Powrót na górę strony
Polska Policja