Bieżące informacje

Uwaga na jednoślady. Sezon rowerowy w pełni

Data publikacji 20.07.2021

Sezon rowerowy w pełni. Przypominamy, że rowerzyści są także uczestnikami ruchu drogowego i oprócz uprawnień ciążą na nich również obowiązki, które muszą respektować. Wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo.

- Sezon rowerowy rozkręcił się na dobre. Aby bezpiecznie i zgodnie z przepisami jeździć po drogach publicznych, rower musi być wyposażony w dzwonek, co najmniej jeden sprawny hamulec oraz światła: z tyłu czerwone, z przodu białe lub żółte, a także odblask barwy czerwonej na tyle roweru.

Pomimo że przepisy nie wymagają używania kasków ochronnych, każdy a szczególnie najmłodsi powinni - dla zwiększenia własnego bezpieczeństwa - w takim kasku jeździć. Elementy odblaskowe umieszczone na odzieży zdecydowanie zwiększą widoczność kierującego jednośladem. To, że rowerzysta widzi samochód nie oznacza, że widzi go również kierujący innym pojazdem. Dlatego na drodze należy zachować szczególną ostrożność zwłaszcza w tych miejscach, gdzie nie możemy skorzystać ze ścieżek rowerowych.

Policjanci apelują do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów prawa ruchu drogowego. Zatem korzystajmy z dróg w taki sposób, aby to nie zagrażało naszemu bezpieczeństwu oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. 

Policjanci przypominają  właścicielom rowerów o należyte zabezpieczenie swojego mienia. Każdorazowo zabezpieczajmy swój jednoślad mocując go do stałych elementów, np. przed sklepem lub domem. Przypominamy, że złodziej najczęściej wykorzystuje pozostawienie roweru bez nadzoru i zabezpieczenia na klatce schodowej, przed obiektami handlowymi, czy też prywatnymi posesjami.

Asp. sztab. Joanna Bielak

KPP w Kłodzku

Powrót na górę strony
Polska Policja