Bieżące informacje

Nietrzeźwa 18-latka pożegnała się z prawem jazdy

Data publikacji 20.03.2023

Policjanci z kłodzkiej komendy Policji zatrzymali 18-letnią kobietę na gorącym uczynku przestępstwa kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu wskazało, że kierująca samochodem osobowym miała w organizmie 1,8 promila alkoholu. 18-latka odpowie karnie za przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Pomimo wielu apeli policji, a także kontroli stanu trzeźwości, nadal na drogach powiatu kłodzkiego poruszają się osoby, które kierują pojazdami w stanie nietrzeźwości, powodując zagrożenie na drodze.
W ubiegły piątek po godz. 23.30 w Kłodzku policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę samochodu osobowego, którego styl jazdy budził zastrzeżenia funkcjonariuszy. Kierującą okazała się 18-letnia kobieta. Po przebadaniu kierującej policjanci stwierdzili, że jest nietrzeźwa i ma 1,8 promila alkoholu w organizmie. Kierująca próbowała się przesiąść na fotel pasażera. Tłumaczyła policjantom, że nie miała jak wrócić z imprezy i dlatego po spożyciu alkoholu wsiadła za kierownicę. Funkcjonariusze uniemożliwili nietrzeźwej kobiecie dalsze kierowanie pojazdem. Auto zostało odholowane na parking. Teraz 18-latka usłyszy zarzuty przestępstwa .

W świetle obowiązujących przepisów za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub po użyciu innego, podobnie działającego środka, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, 5 tysięcy złotych kary oraz zakaz prowadzenia pojazdów nawet na 10 lat.

Przypominamy, że stan po użyciu alkoholu zdefiniowany został w ustawie, jako „stan który zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie osoby badanej  wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu, albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.” Natomiast stan nietrzeźwości  występuje wówczas kiedy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 ‰ lub prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość, lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Nietrzeźwi oraz znajdujący się w stanie po użyciu alkoholu kierujący pojazdami stanowią ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego każdy siadając za kierownicę pojazdu po spożyciu  alkoholu musi się liczyć z konsekwencjami prawnymi wynikającymi z tego faktu.

 Źródło -Prawo o Ruchu Drogowym

 

Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku

podinspektor Wioletta Martuszewska

Powrót na górę strony