Bieżące informacje

Mundurowi proszą o przekazywanie informacji o osobach bezdomnych i bezradnych, których, życie jest zagrożone z uwagi na niskie temperatury

Data publikacji 05.12.2023

Okres zimowy to przede wszystkim spadki temperatur, które stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych oraz bezradnych, które są w trudnej sytuacji życiowej. Zagrożone są również osoby nietrzeźwe, które dłuższy czas znajdują się na zewnątrz lub w pomieszczeniach nieogrzewanych.

Funkcjonariusze sprawdzają miejsca, gdzie przebywać mogą osoby potrzebujące pomocy. Dzielnicowi z kłodzkiej komendy z pracownikami socjalnymi Ośrodka Pomocy Społecznej przeprowadzili kolejne sprawdzenia miejsc gdzie mogą przebywać osoby narażone na zamarznięcie lub inne osoby wymagające pomocy. Policjanci zwracają również  szczególną uwagę na miejsca, gdzie szukają schronienia lub mogą nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki lub inne tego rodzaju miejsca. Podczas kontroli takich miejsc osoby bezdomne informowane są  o adresach organizacji i stowarzyszeń zobowiązanych do udzielania im pomocy.

W przypadku ujawnienia osób przebywających w tych miejscach, policja doprowadza ich do noclegowni, czy też miejsc, w których będą one mogły otrzymać niezbędną pomoc.

Ponadto służby patrolowe zawsze zwracają szczególną uwagę na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, gdyż to właśnie one są narażone na zamarznięcie.

Pomóc może każdy, kto widzi człowieka będącego w trudnej sytuacji. Wystarczy jeden telefon pod bezpłatny numer 112, lub zgłoszenie za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Nie bądźmy obojętni dla osób będących w trudnej sytuacji. Być może nasza pomoc przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie.

 

Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku

podinspektor Wioletta Martuszewska

Powrót na górę strony