Bieżące informacje

Jazda w obszarze zabudowanym 143 km/h poza utratą prawa jazdy, będzie kosztować 19-latka dwa razy więcej niż podstawowa wysokość kary. Wszystko w ramach tzw. recydywy.

Data publikacji 07.02.2024

Policjanci z Kłodzka zatrzymali kolejnego nieodpowiedzialnego kierowcę. 19-letni mężczyzna na drodze krajowej nr 8 w Szalejowie Górnym , przekroczył dozwoloną prędkość o 93 km/h . Okazało się, że to nie pierwsze tego typu wykroczenie na koncie mężczyzny. W maju ubiegłego roku popełnił podobne wykroczenie. Teraz 19-latek utracił prawo jazdy na 3 miesiące. Obecnie szybka jazda będzie kosztować kierowcę dwa razy więcej niż podstawowa wysokość kary. Wszystko w ramach tzw. recydywy.

Wczoraj wieczorem policjanci kłodzkiej drogówki zatrzymali kierowcę samochodu osobowego, który poruszał się w obszarze zabudowanym, lekceważąc przepisy ruchu drogowego. 19-latek jechał z prędkością 143 km/h, czyli o 93 km/h więcej niż wynosiła dopuszczalna prędkość. Za swój piracki rajd policjanci nałożyli na niego mandat w wysokości 5000 złotych, a na jego konto trafiło 15 punktów. Wysokość grzywny wynikała z tego, że mężczyzna wcześniej dopuścił się ponownego wykroczenia drogowego za przekroczenie prędkości w tzw. recydywie. Ponadto  zgromadził już na swoim koncie 9 punktów karnych.

Młody kierujący, posiadający uprawnienia od niespełna roku, odmówił przyjęcia mandatu karnego, zatem sprawa swój finał znajdzie w sądzie. Nie mniej jednak policjanci za przekroczenie prędkości w  obszarze zabudowanym zatrzymali prawo jazdy.  Okazało się, że mężczyzna łącznie zgromadził na swoim koncie 24 punktów karnych, wiec aby odzyskać uprawnienia do kierowania czekać go  będzie egzamin na prawo jazdy.

Przypominamy, że kierowca który przekroczy prędkość w obszarze zabudowanym o co najmniej 50 km/h straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Jeżeli, pomimo utraty prawa jazdy, taka osoba będzie nadal poruszała się samochodem i zostanie zatrzymana przez policję, okres zatrzymania prawa jazdy wydłuży się do 6 miesięcy.

Pamiętajmy, że nadmierna prędkość to wciąż jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych, dlatego apelujemy o rozwagę i stosowanie się do ograniczeń prędkości na drodze.

Apelujemy do kierowców o rozwagę i stosowanie się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Kierujący pojazdami, którzy lekceważą zasady poruszania się po drogach publicznych muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami, również finansowymi. Pamiętajmy, że nadmierna prędkość to wciąż jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych.

 

Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku

podinspektor Wioletta Martuszewska

Powrót na górę strony