Bieżące informacje

OSZUŚCI MOGĄ RÓWNIEŻ DO CIEBIE DZWONIĆ BY ZAINWESTOWAĆ TWOJE PIENIĄDZE. BĄDŹ CZUJNY

Data publikacji 15.05.2024

Uważajmy na fałszywe SMS-y o niezapłaconym rachunku za prąd. Oszuści wysyłają na telefon komórkowy informacje z której wynika, że osoba ma nieopłacony rachunek za energie elektryczną. W wiadomości SMS znajduje się link, którego nie możemy otwierać. W przypadku jego kliknięcia, na naszym telefonie, może zostać zainstalowane złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przejęcie kontroli nad telefonem i dostanie się do bankowości mobilnej. Link może również przekierować na fałszywą stronę banku.

Oszuści dzwonią do swoich ofiar z numeru telefonu łudząco podobnego do infolinii banku i proponują kredyty. Nie dajmy się oszukać. Jeden z mieszkańców  powiatu kłodzkiego złożył zawiadomienie w sprawie oszustwa polegającego na doprowadzeniu pokrzywdzonego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w ten sposób, że poprzez jeden z  portali chcąc wziąć kredyt wniósł opłaty za start kredytu oraz jego ubezpieczenie kilkuset złotych. Kredytu jednak nie otrzymał a kontakt z firmą został zerwany. Zachowajmy ostrożność przed oszustami, którzy podają się za pracowników różnych banków lub instytucji. Przestępcy wielokrotnie próbują wyłudzać od nas kody BLIK pod pretekstem np. specjalnej „autoryzacji”.

Twierdzą, że system bankowy wychwycił podejrzaną operację wykonywaną na koncie klienta i prawdopodobnie ktoś włamał się na to konto. Następnie oszust mówiący z wyraźnym, wschodnim akcentem, podając się za pracownika bankowego działu technicznego, próbuje nakłonić swoich rozmówców do podania loginów i haseł umożliwiających zalogowanie się na konto elektroniczne niczego nie świadomej ofiary lub rekomenduje zainstalowanie na urządzeniu rozmówcy oprogramowania pozwalającego na jego przejęcie. Niestety osoby, które dadzą się przekonać fałszywemu "bankowcowi", w krótkim czasie tracą wszystkie środki zgromadzone na koncie, a czasem zdarza się, że przestępcy zaciągają wysokie kredyt i natychmiast wypłacają uzyskane w ten sposób środki.

Policjanci Powiatu Kłodzkiego ostrzegają przed podejrzanymi wiadomościami o konieczności opłaty rachunku za prąd. Oszuści straszą o planowanym wyłączeniu prądu w przypadku nieuregulowania zaległej płatności. Do takiej wiadomości dołączony jest najczęściej zawirusowany link. Wówczas na naszym telefonie może zostać zainstalowane złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przestępcy przejęcie kontroli nad telefonem i umożliwi dostęp do bankowości mobilnej. Pamiętajmy, że taki link może również przekierować nas na fałszywą stronę banku. Wówczas oszuści łatwo wchodzą w posiadanie loginu i hasła do naszego internetowego konta bankowego.

Mundurowi ostrzegają przed oszustwami na , tzw.”BLIK-a”. Oszuści włamują się również na konta profili społecznościowych. Przestępcy logują się do nich, a następnie potencjalną ofiarę, która znajduje się w grupie znajomych, proszą o szybką pożyczkę pieniędzy. Pamiętajmy, że zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, czy nie mamy do czynienia z oszustem. Policjanci ostrzegają przed oszustami-zachowajmy czujność korzystając z internetowych portali sprzedażowych.

Uważajmy na fałszywe SMS-y wzywające do zapłaty. Funkcjonariusze radzą, aby w przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości skontaktować się z infolinią i wyjaśnić sprawę dotyczącą swojego rachunku. Policjanci przestrzegają również przed podawaniem swoich danych personalnych lub danych do logowania bez uprzedniego sprawdzenia serwisu, z którego chcemy skorzystać. Pamiętajmy o konieczności  weryfikowania, przesyłanych za pomocą komunikatorów, linków do stron internetowych.


mł.asp. Tobiasz Fąfara        
KPP w Kłodzku

Powrót na górę strony