Wspólnie możemy zadbać o bezpieczeństwo na drodze
Obecne warunki atmosferyczne, charakterystyczne dla okresu zimowego, znacząco zwiększają ryzyko wypadków drogowych. Niskie temperatury, ciemność, opady deszczu i miejscowe oblodzenie nawierzchni powodują, że zarówno kierowcy, jak i piesi muszą wykazywać się wzmożoną ostrożnością.
Pamiętajmy, że zmieniające się warunki atmosferyczne dotyczą nie tylko kierowców, ale także pieszych i rowerzystów. Dlatego przypominamy o noszeniu odblasków po zmroku, szczególnie w miejscach nieoświetlonych. Mgła i wczesne przymrozki mogą utrudniać dostrzeżenie pieszych, dlatego warto zadbać o to, by być widocznym na drodze. Rowerzystom zaleca się wyposażenie rowerów w odpowiednie oświetlenie i odblaski, a także dostosowanie prędkości do panujących warunków.
Piesi również powinni zachować szczególną ostrożność przy przechodzeniu przez jezdnię. Nie należy przejścia traktować jak enklawy bezpieczeństwa i wbiegać wprost pod koła pojazdu, stwarzając w ten sposób zagrożenie bezpieczeństwa.
Jak zawsze apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych.
Apelujemy o rozsądek na drodze. Zachowujmy bezpieczne odległości między pojazdami, bowiem „najechanie” na tył innego auta to częsta przyczyna zdarzeń drogowych. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze. Kierowcy, którzy lekceważą obowiązujące limity narażają na niebezpieczeństwo siebie, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Czasami kilka sekund decyduje o ludzkim życiu czy zdrowiu. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.
Policjanci apelują o rozwagę i przestrzeganie zasad ruchu drogowego. W razie trudnych warunków na drodze lepiej poświęcić kilka minut więcej na dotarcie do celu, niż ryzykować zdrowie i życie swoje oraz innych uczestników ruchu.
Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku
podinspektor Wioletta Martuszewska.