Bieżące informacje

Trwa sezon rowerowy. Pamiętajmy o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa

Data publikacji 05.08.2022

Sezon rowerowy w pełni. Co zrobić, aby letnia przejażdżka nie skończyła się nieprzyjemnie? Należy zadbać o stan techniczny roweru, a podczas jazdy bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo.

Trwa sezon rowerowy. Aby bezpiecznie i zgodnie z przepisami jeździć po drogach publicznych, rower musi być wyposażony w dzwonek, co najmniej jeden sprawny hamulec oraz światła: z tyłu czerwone, z przodu białe lub żółte, a także odblask barwy czerwonej na tyle roweru.

Pomimo że przepisy nie wymagają używania kasków ochronnych, każdy a szczególnie najmłodsi powinni - dla zwiększenia własnego bezpieczeństwa - w takim kasku jeździć. Elementy odblaskowe umieszczone na odzieży zdecydowanie zwiększą widoczność kierującego jednośladem. To, że rowerzysta widzi samochód nie oznacza, że widzi go również kierujący innym pojazdem. Dlatego na drodze należy zachować szczególną ostrożność zwłaszcza w tych miejscach, gdzie nie możemy skorzystać ze ścieżek rowerowych.

Policjanci apelują do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów prawa ruchu drogowego. Pamiętajmy, że jako rowerzyści jesteśmy niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i każdy - nawet niegroźnie wyglądający wpadek - może zakończyć się poważnym kalectwem, a nawet śmiercią. Zatem korzystajmy z dróg w taki sposób, aby to nie zagrażało naszemu bezpieczeństwu oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. 

Policjanci przypominają  właścicielom rowerów o należyte zabezpieczenie swojego mienia. Każdorazowo zabezpieczajmy swój jednoślad mocując go do stałych elementów, np. przed sklepem lub domem. Przypominamy, że złodzieje najczęściej wykorzystują pozostawienie roweru bez nadzoru i zabezpieczenia na klatkach schodowych, przed obiektami handlowymi, czy też prywatnymi posesjami.

 

Oficer Prasowy KPP w Kłodzku 
podinsp. Wioletta Martuszewska

 

 

Powrót na górę strony