Bieżące informacje

Dwie osoby poszkodowane wskutek zaczadzenia.

Data publikacji 20.09.2022

Rozpoczyna się sezon grzewczy. Przypominamy o konieczności sprawdzenia drożności wentylacji, kanałów nawiewnych i przewodów kominowych oraz sprawności technicznej pieców gazowych, węglowych, olejowych i innych źródeł ciepła.

15 września bieżącego roku na terenie gminy Bystrzyca Kłodzka w budynku zamieszkałym przez 8 rodzin, doszło do zatrucia tlenkiem węgla dwóch kobiet w wieku 21 i 19 lat. Poszkodowane zabrano do szpitala na konsultacje. Ich życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. W mieszkaniu pokrzywdzonych strażacy stwierdzili przekroczenie tlenku węgla. W pozostałych mieszkaniach nie było w tym czasie żadnych osób. Bezpośrednio pod mieszkaniem pokrzywdzonych znajdowała się kotłownia, którą wyłączono z użytkowania. Na miejscu zdarzenia policjanci przeprowadzi oględziny. Wezwano także biegłego z zakresu kominiarstwa oraz powiadomiono Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Kłodzku.


Apelujemy, by przed uruchomieniem urządzeń grzewczych sprawdzić ich stan techniczny oraz zapewnić dopływ powietrza i odpływ spalin w pomieszczeniu kotłowni. Bardzo ważne są okresowe przeglądy i czyszczenie pieców, oraz przewodów kominowych. By zapewnić bezpieczeństwo domowników warto zaopatrzyć się w czujnik czadu.


Czad to gaz bezwonny i bezbarwny, powstaje w wyniku niepełnego spalania się gazu, węgla, koksu a także drewna. Najczęstszymi objawami zatrucia czadem są bóle i zawroty głowy ale w przypadku dużego stężenia czadu może dojść do nagłej utraty przytomności. Poważne są także powikłania po zatruciu czadem. W przypadku podejrzenia zatrucia tlenkiem węgla należy natychmiast wezwać służby ratownicze, przenieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, wyłączyć dopływ źródła ciepła, i zapewnić dopływ świeżego powietrza poprzez intensywne wietrzenie pomieszczenia.

 


Podinp. Daria Sługocka – Kapecka

KPP w Kłodzku.

Powrót na górę strony