Bieżące informacje

Zachowajmy czujność korzystając z internetowych portali sprzedażowych

Data publikacji 30.11.2022

Coraz częściej wybieramy zakupy online, które umożliwiają szybkie i wygodne transakcje. Jednak nie wszystkie z nich mogą być bezpieczne. Apelujemy o zachowanie ostrożności, nie zakładajmy kont na stronach internetowych wskazanych przez potencjalnych kupujących, gdzie rzekomo można zrealizować płatność.

Kilka dni temu mieszkanka powiatu kłodzkiego , podczas zakupu konsoli do gier 650 zł. 45-latka, znalazła interesującą ofertę na popularnym portalu ogłoszeniowym. Sprzedawca deklarował szybką wysyłkę towaru. Po wykonaniu przelewu na wskazane konto, kontakt ze sprzedającym urwał się, a opłacony towar nie trafił do kupującej.

Zdarza się również, że dzwoni oszust z informacją, że z konta podjęto próbę przeprowadzenia nieautoryzowanej transakcji. W związku z zaistniałą sytuacją  na prośbę rozmówcy podającego się za przedstawiciela banku  osoba podaje  login i hasło do swojego konta. Wówczas oszust posiadając dane  może zaciągnąć  pożyczkę lub dokonywać transakcji z konta swojej ofiary.

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Pamiętajmy, że  pracownicy banku nigdy nie żądają od klientów podania loginu, hasła do konta, a także  kodu autoryzacyjnego. Ponadto nie polecają instalowania jakichkolwiek aplikacji, z której mogą wykonywać operacje na koncie klienta. O tego rodzaju  próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast powiadomić bank i Policję.

Mundurowi ostrzegają przed oszustwami na , tzw.”BLIK-a”. Oszuści włamują się również na konta profili społecznościowych. Przestępcy logują się do nich, a następnie potencjalną ofiarę, która znajduje się w grupie znajomych, proszą o szybką pożyczkę pieniędzy. Pamiętajmy, że zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, czy nie mamy do czynienia z oszustem.

Policjanci ostrzegają przed oszustami-zachowajmy czujność korzystając z internetowych portali sprzedażowych.

 

Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku

podinspektor Wioletta Martuszewska

Powrót na górę strony