Bieżące informacje

Zamykajmy drzwi nawet jeśli jesteśmy w domu - nie pozwólmy się okraść

Data publikacji 25.05.2023

Zwracajmy również uwagę na i podejrzane osoby i samochody, które jeżdżą po naszej okolicy, lub też stoją zaparkowane w rejonie zabudowań naszych lub naszych sąsiadów. Jeżeli obawiasz się nieznajomego, nie wpuszczaj go, nie każdy kto puka do twoich drzwi ma uczciwie zamiar. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości o swoich podejrzeniach poinformuj Policję.

Podczas otwierania drzwi obcym osobom, często przedstawiającym się jako kurierzy lub przedstawiciele instytucji pomocowych, każdorazowo powinniśmy sprawdzić taką osobę, lub zażądać dokumentu. Policjanci przypominają o konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Zanim otworzysz drzwi nieznajomemu spójrz przez wizjer kto stoi za drzwiami, jeżeli jest to nieznana Ci osoba - spytaj o cel wizyty i poproś o okazanie dokumentu, tak abyś mógł przeczytać nazwisko. Domy jednorodzinne  i bloki są  wyposażone w domofony różnego rodzaju. Powinniśmy pamiętać, że takie urządzenia często stanowią przeszkodę dla osób, które chcą włamać się do naszego domu, czy mieszkania. Nie wpuszczajmy do naszego miejsca zamieszkania każdą osobę, która  o to poprosi. W wielu przypadkach otwieramy domofony obcym osobom nawet nie pytając ,,kto tam”. Takie zachowanie może przyczynić się do tego, że na teren posesji dostanie się osoba planująca kradzież lub włamanie. Ponadto na klatce schodowej często są pozostawione rowery lub wózki dziecięce, które mogą zostać skradzione przez przypadkowo wpuszczone osoby. Należy pamiętać o konieczności zamykania drzwi na klucz przed pójściem spać oraz  w sytuacjach, kiedy jesteśmy w domu, czy mieszkaniu. Opuszczając na dłużej dom lub mieszkanie nie zostawiajmy widocznych oznak swej nieobecności. Zadbajmy o dobre zabezpieczenie w postaci monitoringu lub alarmów, które mogą odstraszyć złodziei.

Policjanci apelują o rozsądek i zachowanie zasad bezpieczeństwa. Dlatego wychodząc z domu zamknij wszystkie okna i drzwi. Nie zostawiaj kluczy w "dobrych schowkach", ponieważ złodziej zazwyczaj zna te miejsca. Zamknij również okienka piwniczne i w innych pomieszczeniach gospodarczych, przez które można przedostać się do mieszkania. Wychodząc, nawet na krótko, po list do skrzynki czy wyrzucić śmieci, zawsze zamykaj drzwi na klucz. Złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby wejść do Twojego mieszkania.

 

Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku

podinspektor Wioletta Martuszewska

Powrót na górę strony