Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych dzieci
Podczas codziennych patroli policjanci kontrolują w jaki sposób w pojazdach przewożone są dzieci. W trakcie kontroli drogowej pojazdu funkcjonariusze sprawdzają czy dzieci podróżują w fotelikach i czy są prawidłowo zapięte pasami bezpieczeństwa. Przypominamy dorosłym, że do ich obowiązku należy dbanie o bezpieczeństwo dzieci podczas każdej podróży pojazdem mechanicznym. Przepisy regulują dokładnie, kiedy dziecko powinno być przewożone w foteliku, a kiedy wystarczy przypiąć je pasami.
Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami dziecko do wzrostu 150 centymetrów powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci. Foteliki bezpieczeństwa dla dzieci oraz inne urządzenia ochronne muszą być instalowane w pojeździe zgodnie z zaleceniami producenta. Pasy bezpieczeństwa należy użyć w przypadku kiedy na tylnym siedzeniu przewozimy trzecie dziecko, które ma co najmniej 3 lata, a dwoje dzieci jest przewożone w fotelikach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego. Przypominamy, że fotelik bezpieczeństwa na przednim siedzeniu nie może być odwrócony tyłem do kierunku jazdy, gdy samochód wyposażony jest w aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera.
Policjanci apelują do osób dorosłych, aby dbali o bezpieczną podróż dzieci. Pamiętajmy, że stosując się do przepisów ruchu drogowego nie tylko wypełniamy obowiązek prawny, ale przede wszystkim nauczymy swoje dzieci prawidłowych nawyków na przyszłość.
Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat i 6 punktów karnych.
Nadmienić należy, że dzieci mogą podróżować bez fotelika taksówką, samochodem służbowym policji, straży miejskiej lub karetką pogotowia. Również obowiązek przewożenia w foteliku lub innym urządzeniu ochronnym nie obejmuje dzieci z zaświadczeniem lekarskim o przeciwwskazaniu do jego stosowania.
Pamiętajmy,że niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, nadmierna prędkość, jazda po alkoholu, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, brawura czy chwila nieuwagi mogą stać się przyczyną tragedii na drodze.
Czasem kilka sekund decyduje o ludzkim życiu czy zdrowiu. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.
Apel kierujemy również do niechronionych uczestników ruchu. Zdarzenia z ich udziałem należą do najtragiczniejszych. Funkcjonariusze przypominają, że każdy pieszy poruszający się po zmierzchu do świtu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.
Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku
podinspektor Wioletta Martuszewska