Cofając „maluchem” uderzył w zaparkowany samochód - miał 2 promile alkoholu w organizmie
Bez względu na to, jakim pojazdem kierujemy, to jazda pod wpływem alkoholu jest ogromnym zagrożeniem oraz bezmyślnością, która może zakończyć się tragedią wielu osób. Świadków tego rodzaju sytuacji prosimy o właściwą reakcje, gdyż jeden telefon może uratować czyjeś życie. Mieszkaniec Kłodzka kilka dekad cieszył się posiadanymi uprawnieniami do kierowania, aż do momentu, kiedy postanowił wsiąść za kierownicę „malucha” w stanie nietrzeźwości. O konsekwencjach jego postępowania zdecyduje sąd.
Niestety wiele osób w dalszym ciągu nie zdaje sobie sprawy ze swojego postępowania i decyduje się na tak nieodpowiedzialne zachowanie, jakim jest jazda pod wpływem alkoholu – nie bacząc na bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego.
Pomimo wielu apeli Policji o rozwagę i rozsądek na drodze, nadal każdego dnia funkcjonariusze zatrzymują kierujących, którym wdawało się, że krótka podróż w stanie nietrzeźwości nikomu nie zaszkodzi!
Powodem interwencji, do której wezwano policjantów z Kłodzka, była szkoda parkingowa. W godzinach południowych, starszy mężczyzna, wyjeżdżając z garażu Fiatem 126p nie zauważył zaparkowanego w pobliżu samochodu i uderzył w niego. W trakcie czynności wykonywanych ze sprawcą zdarzenia, policjanci wyczuli od niego charakterystyczną woń alkoholu. Okazało się, że kierujący „maluchem” jest nietrzeźwy. Po przeprowadzonym badaniu wydruk wskazał 2 promile alkoholu w jego organizmie.
Przypominamy, że stan po użyciu alkoholu zdefiniowany został w ustawie jako stan, który zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie osoby badanej wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰, albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3. Natomiast stan nietrzeźwości występuje wówczas, kiedy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 ‰ lub prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
Nietrzeźwi oraz znajdujący się w stanie po użyciu alkoholu kierujący pojazdami stanowią ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego każdy, siadając za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu, musi się liczyć z konsekwencjami prawnymi wynikającymi z tego faktu.
Oficer Prasowy KPP w Kłodzku
podinsp. Wioletta Martuszewska