Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niskie temperatury to śmiertelne zagrożenie dla osób bezdomnych

Data publikacji 24.10.2023

Policjanci wspólnie z pracownikami Ośrodków Pomocy Społecznej powiatu kłodzkiego regularnie sprawdzają, jak osoby bezdomne radzą sobie w tym ciężkim dla nich czasie. Za każdym razem funkcjonariusze rozmawiają z potrzebującymi i wskazują im adresy instytucji, w których mogą liczyć na pomoc i wsparcie. Na wychłodzenie narażone są również osoby bezradne i starsze, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z problemami życia codziennego. Dlatego ważne jest, by nikt nie pozostał wobec nich obojętny.

Pamiętajmy, że nasze zainteresowanie, może przyczynić się do tego, że uratujemy komuś życie. Starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie bądźmy obojętni wobec potrzebujących. Na wychłodzenie narażone bezdomni, osoby starsze i samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami. Dlatego policjanci i pracownicy socjalni zwracają szczególną uwagę na osoby bezdomne, wymagające opieki lub osoby pod wpływem alkoholu, które mogą być narażone na zamarznięcia. Policjanci sprawdzają miejsca, gdzie szukają schronienia lub mogą nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki lub inne tego rodzaju miejsca. Mundurowi sprawdzają również miejsca, gdzie przebywać mogą osoby potrzebujące pomocy. Podczas kontroli takich miejsc osoby bezdomne informowane są o adresach organizacji i stowarzyszeń zobowiązanych do udzielania im pomocy. W przypadku ujawnienia osób przebywających w tych miejscach, policjanci pomagają im dotrzeć do noclegowni czy też miejsc, w których będą one mogły otrzymać niezbędną pomoc.

Ponadto służby patrolowe zawsze zwracają szczególną uwagę na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, gdyż to właśnie oni są narażone na niebezpieczeństwo. Pomóc może każdy, kto widzi człowieka będącego w trudnej sytuacji. Policjanci apelują o zgłaszanie miejsc, gdzie przebywają osoby wymagające pomocy. Wystarczy jeden telefon pod bezpłatny numer 112 lub zgłoszenie za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Nie bądźmy obojętni dla osób będących w trudnej sytuacji. Być może nasza pomoc przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie.

mł.asp. Tobiasz Fąfara
KPP w Kłodzku

Powrót na górę strony