Informujmy odpowiednie służby, gdy potrzebna jest pomoc. O zagrożeniu można poinformować za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
Niskie temperatury w nocy to zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych oraz innych, potrzebujących ciepłego schronienia. Dlatego policjanci sprawdzają pustostany, ogródki działkowe w których mogą przebywać osoby bezdomne szukające schronienia przed niskimi temperaturami. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Oprócz numeru alarmowego 112 zachęcamy do korzystania z policyjnej platformy Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Niskie temperatury stwarzają zagrożenie nie tylko dla życia i zdrowia osób bezdomnych, ale dotyczy to także osób nietrzeźwych, przebywających poza domem i narażonych na wychłodzenie organizmu.
Policjanci podczas pełnionej służby zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie szukają schronienia lub mogą nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, altanki, klatki schodowe lub inne tego rodzaju miejsca, gdzie przebywać mogą osoby potrzebujące pomocy. Podczas kontroli takich miejsc osoby bezdomne informowane są o adresach organizacji i stowarzyszeń zobowiązanych do udzielania im pomocy.
W przypadku ujawnienia osób przebywających w tych miejscach, policjanci pomagają im dotrzeć do miejsc, w których będą one mogły otrzymać niezbędną pomoc.
Ponadto służby patrolowe zawsze zwracają uwagę na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, gdyż są narażone na niebezpieczeństwo.
Pomóc może każdy, kto widzi człowieka będącego w trudnej sytuacji. Wystarczy jeden telefon pod bezpłatny numer 112 lub zgłoszenie za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.
Nie bądźmy obojętni dla osób będących w trudnej sytuacji. Być może nasza pomoc przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie.
Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku
podinspektor Wioletta Martuszewska