Pijany kierowca bez prawa jazdy stwarza realne zagrożenie na drodze i nie ma znaczenia jakim pojazdem kieruje
30-letni mężczyzna został zatrzymany na gorącym uczynku przestępstwa kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu wskazało, że kierujący samochodem osobowym miał 2,4 promile alkoholu. Ponadto okazało się, że nie posiada uprawnień do kierowania. Podejrzany odpowie karnie za przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości i bez wymaganych uprawnień.
Pomimo wielu apeli policji, a także kontroli stanu trzeźwości, nadal na drogach powiatu kłodzkiego poruszają się osoby, które kierują pojazdami w stanie nietrzeźwości, powodując zagrożenie na drodze.
Wczoraj na terenie Lądka -Zdroju 30-letni mężczyzna pomimo spożytego alkoholu zdecydował się na kierowanie samochodem. Niestety został szybko zatrzymany. Po przebadaniu kierującego policjanci stwierdzili, że jest nietrzeźwy i ma 2,4 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna nie posiada prawa jazdy. Funkcjonariusze uniemożliwili 30-latkowi dalsza jazdę. Teraz czekają go surowe konsekwencje karne i finansowe
W świetle obowiązujących przepisów za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub po użyciu innego, podobnie działającego środka, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, 5 tysięcy złotych kary oraz zakaz prowadzenia pojazdów nawet na 10 lat.
Przypominamy, że stan po użyciu alkoholu zdefiniowany został w ustawie, jako „stan który zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie osoby badanej wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu, albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.” Natomiast stan nietrzeźwości występuje wówczas kiedy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 ‰ lub prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość, lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
Nietrzeźwi oraz znajdujący się w stanie po użyciu alkoholu kierujący pojazdami stanowią ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego każdy siadając za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu musi się liczyć z konsekwencjami prawnymi wynikającymi z tego faktu.
Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku
podinspektor Wioletta Martuszewska