NIETRZEŹWA 53-LATKA POŻEGNAŁA SIĘ Z PRAWEM JAZDY
Policjanci z Komisariatu Policji w Nowej Rudzie zatrzymali 53-letnią kobietę na gorącym uczynku przestępstwa kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu wskazało, że kierująca samochodem osobowym miała w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Teraz kobieta odpowie karnie za przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości i spowodowanie kolizji.
Pomimo wielu apeli policji, a także kontroli stanu trzeźwości, nadal na drogach powiatu kłodzkiego poruszają się osoby, które kierują pojazdami w stanie nietrzeźwości, powodując zagrożenie na drodze.
Wczoraj o godz.19.55 na terenie Gminy Radków policjanci zatrzymali kierująca samochodem osobowym, która nie zapanowała nad pojazdem i uderzyła w mur znajdujący się przy jednej z posesji. Kierującą okazała się 53-letnia mieszkanka powiatu kłodzkiego. Po przebadaniu kierującej policjanci stwierdzili, że jest nietrzeźwa i ma 2,3 promila alkoholu w organizmie. Kierującej nic się nie stało, ale uszkodziła pojazd oraz murowane ogrodzenie. Funkcjonariusze uniemożliwili nietrzeźwej kobiecie dalsze kierowanie pojazdem. Teraz 53-latka usłyszy zarzuty przestępstwa kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości.
W świetle obowiązujących przepisów za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub po użyciu innego, podobnie działającego środka, grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, 5 tysięcy złotych kary oraz zakaz prowadzenia pojazdów nawet na 10 lat.
Przypominamy, że stan po użyciu alkoholu zdefiniowany został w ustawie, jako „stan który zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie osoby badanej wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu, albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.” Natomiast stan nietrzeźwości występuje wówczas kiedy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 ‰ lub prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość, lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
Nietrzeźwi oraz znajdujący się w stanie po użyciu alkoholu kierujący pojazdami stanowią ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego każdy siadając za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu musi się liczyć z konsekwencjami prawnymi wynikającymi z tego faktu.
Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku
podinspektor Wioletta Martuszewska