Bieżące informacje

PRZYWŁASZCZYŁ TELEFON I MYŚLAŁ, ŻE SPRAWA PRZYCICHNIE

Data publikacji 19.04.2024

Znane twierdzenie "znalezione, nie kradzione" zdecydowanie mija się z prawdą. Przywłaszczenie cudzej rzeczy jest przestępstwem. Przekonał się o tym 28-letni mężczyzna, która przywłaszczył znaleziony w sklepie telefon komórkowy, a następnie sprzedał go swojemu znajomemu. Kłodzcy policjanci skradzione mienie znaleźli w Jeleniej Górze. Teraz podejrzany za swoje zachowanie odpowie karnie.

Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu w Kłodzku. Wówczas kłodzcy policjanci zostali powiadomieni przez mieszkankę miasta o utraceniu należącego do niej telefonu komórkowego o  wartości 1300 zł. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że pozostawiła telefon będąc w sklepie w Kłodzku. Jak się zorientowała, że nie ma aparatu zaczęła go szukać. Gdy nie odniosło to skutku, zawiadomiła policję.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego kłodzkiej komendy zajmujący się tą sprawą ustalili, że jakaś osoba jest w posiadaniu tego telefonu. Policjanci w wyniku podjętych czynności  operacyjnych ustalili, że 28-letni mieszkaniec Kłodzka znalazł telefon w sklepie, zabrał go i po wyciągnięciu karty sprzedał go obcemu mężczyźnie. Kryminalni namierzyli osobę , która przywłaszczyła  telefon. Ponadto w wyniku  dalszych czynności mundurowi telefon znaleźli na terenie Jeleniej Góry. Aparat był w posiadaniu innego mężczyzny, mieszkańca powiatu jeleniogórskiego. Skradzione mienie  policjanci zabezpieczyli i wczoraj oddali właścicielce. Natomiast 28-letni mieszkaniec Kłodzka został zatrzymany. Podczas zatrzymania funkcjonariusze w jego mieszkaniu znaleźli kilkanaście porcji narkotyków. Po przeprowadzanych wstępnych badaniach okazało się, że  jest to amfetamina. 

Podejrzany  28-latek usłyszał zarzuty posiadania narkotyków oraz przywłaszczenia telefonu komórkowego. Teraz mężczyzna za swoje zachowanie odpowie karnie, grozi mu kara pozbawiania wolności nawet do 3 lat.

Policjanci przypominają, że znalezienie przedmiotu i zatrzymanie go jest czynem niezgodnym z prawem, kwalifikowanym jako przywłaszczenie. Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdą znalezioną rzecz należy oddać właścicielowi ewentualnie przekazać ją do Biura Rzeczy Znalezionych lub do jednostki Policji. Zatrzymując znalezioną rzecz, osoba taka naraża się na odpowiedzialność karną.

Pamiętajmy, że przywłaszczenie cudzego mienia uzyskanego w dowolny sposób - nawet przez znalezienie – według Kodeksu karnego jest przestępstwem. W myśl art. 284 kodeksu karnego każdemu kto przywłaszcza rzecz znalezioną grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 3 lat.
 


Oficer Prasowy KPP w Kłodzku
podinspektor Wioletta Martuszewska 

Powrót na górę strony