Policjanci podsumowali działania „Trzeźwy poranek”
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego kłodzkiej komendy podczas akcji pn. ” Trzeźwy poranek” przede wszystkim kontrolowali, czy kierujący czy są trzeźwi, czy stosują się do ograniczeń prędkości oraz czy stosują pasy bezpieczeństwa i urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci.
Policjanci wyposażeni w przenośne szybkie urządzenia do badania stanu trzeźwości, wczoraj od wczesnych godzin porannych kontrolowali stan trzeźwości kierujących pojazdami. Działania prowadzone one były na terenie całego powiatu kłodzkiego. Funkcjonariusze skontrolowali 319 kierowców. Zatrzymana została jedna osoba, która kierowała samochodem w stanie nietrzeźwości. Poza kontrolą stanu trzeźwości policjanci reagowali na inne wykroczenia drogowe popełniane przez kierujących oraz pieszych.
Skutki „alkoholu za kierownicą” mogą być tragiczne. Policjanci przypominają, że:
„stan po użyciu alkoholu zdefiniowany został w art. 46 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, jako „stan który zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu, albo
obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.”
Definicję stanu nietrzeźwości znaleźć z kolei można w art. 46 ust. 3 ww. ustawy lub w art. 115 § 16 kodeksu karnego. Zachodzi on, kiedy:
zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 ‰ albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość, lub
zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.”
Źródło- Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, Kodek Karny.
Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku
podinspektor Wioletta Martuszewska