Często wystarczy jeden telefon, aby uratować ludzkie życie
W okresie późnojesiennym wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na wskutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim, samotne oraz w podeszłym wieku. Dlatego policjanci częściej w tym czasie sprawdzają parki, altany, pustostany, miejsca, w których mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policje lub instytucje pomocowe, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu.
Każdego roku policjanci monitorują sytuację osób bezdomnych i oferują im pomoc. Odnajdując takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i znaleźć nocleg. Policjanci apelują o przekazywanie wszelkich informacji o osobach i miejscach ich pobytu, dla których niskie temperatury mogą stanowić zagrożenie utraty zdrowia lub życia. Często wystarczy jeden telefon, aby uratować ludzkie życie.
Policjanci przypominają, że korzystając z aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, możemy sygnalizować problemy osób bezdomnych i wspomóc działania służb i instytucji, które na co dzień pomagają takim osobom. KMZB w swoim katalogu potencjalnych zgłoszeń, udostępnia kategorię: „Bezdomność”, która pozwala użytkownikom wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy. Apelujemy by wykorzystywać możliwości jakie daje nam Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i jeśli jest to możliwe można dodać opis, który ułatwi szybsze dotarcie funkcjonariuszy do osób potrzebujących pomocy.
Pamiętajmy, że zgłoszenia wymagające natychmiastowego działania przekazujemy dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku
podinspektor Wioletta Martuszewska