Pijany kierowca stwarza realne zagrożenie na drodze i nie ma znaczenia jakim pojazdem kieruje. Policjanci zatrzymali nietrzeźwych kierujących motorowerami
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu kłodzkiego na gorącym uczynku przestępstwa kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone badania na zawartość alkoholu wskazało, że u kierujących motorowerami było 1,5 oraz 2,2 promila alkoholu. Teraz odpowiedzą karnie za przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości.
Pomimo wielu apeli policji, a także kontroli stanu trzeźwości, nadal na drogach powiatu kłodzkiego poruszają się osoby, które kierują pojazdami w stanie nietrzeźwości, powodując zagrożenie na drodze.
Na terenie powiatu kłodzkiego policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 68-letniego mężczyznę kierującego motorowerem. Po przeprowadzonym badaniu stanu trzeźwości okazało się, że mężczyzna jest nietrzeźwy i ma 1,5 promila alkoholu w organizmie. Kolejna kontrola drogowa zakończyła się również zatrzymaniem uprawnień do kierowania pojazdami u 38-letnigo mężczyzny. Kierujący zdecydował się na jazdę jednośladem mając 2,2 promila alkoholu w organizmie.
W świetle obowiązujących przepisów za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub po użyciu innego, podobnie działającego środka, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, 5 tysięcy złotych kary oraz zakaz prowadzenia pojazdów nawet na 10 lat.
Przypominamy, że stan po użyciu alkoholu zdefiniowany został w ustawie, jako „stan który zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie osoby badanej wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu, albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.” Natomiast stan nietrzeźwości występuje wówczas kiedy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 ‰ lub prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość, lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
Nietrzeźwi oraz znajdujący się w stanie po użyciu alkoholu kierujący pojazdami stanowią ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego każdy siadając za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu musi się liczyć z konsekwencjami prawnymi wynikającymi z tego faktu.
Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku
podinspektor Wioletta Martuszewska